PS Kemi tilastot kaudella 2006

kakkonen


Kausi 2006

PS Kemi lähti hakemaan menestystä uuden valmentajan Sauli Kotirannan opeilla. Paluumuuttajina seuraan saatiin Sami Mäkipörhölä ja Tommy Torvikoski, molemmat kannuksensa ylemmiltäkin sarjatasoilta ansainneina. Lapualta joukkueeseen tuli Juha Eteläaho, joka osoittautuikin kauden mittaan todelliseksi vahvistukseksi. Kevättalven harjoitusotteluissa nähtiin hyökkäyksessä myös ”musta pommittaja” Patrick Samba, mutta lopulta seurajohto päätti pärjätä kotimaisin voimin.

Sarja alkoi kemiläisittäin hieman onnahdellen: välillä maaleja syntyi urakalla, välillä jäätiin tyystin ilman kenttäpelin hallinnasta huolimatta. Vain reilu kuukausi sarjan alkamisen jälkeen oltiin jo kriisitunnelmissa: kolmen peräkkäisen ”hävityn” tasapelin jälkeen TP-Seinäjoelle kärsitty 0-1 -kotitappio kruunasi tehottoman jakson kurjuuden. Ja kun samaan aikaan pahin kiistakumppani GBK jyräsi voitosta voittoon ero sarjan kärkeen oli venähtänyt jo lähes saavuttamattomaksi.

Lohtua tilanteeseen toi kuitenkin edelliskauden tapaan menestys Suomen Cupissa: juhannukseen mennessä PS Kemi oli raivannut tieltään mm. Ykkösen seurat RoPS:n ja Klubi-04:n ja selviytynyt 8:n parhaan joukkoon. Samalla otteet paranivat myös sarjassa: heinäkuun lopulla Oulussa OPS:lle kärsityn shokkihäviön jälkeen joukkue pelasi sarjakauden päätteeksi 14 ottelun tappiottoman putken. Vaikka Kings pystyikin kuromaan piste-eroa sarjakärkeen pienemmäksi, GBK säilytti asemansa ja nousi sarjaporrasta ylemmäksi.

Cup-otteluistakin jäi lopulta vain luu kouraan: puolivälieräottelussa KPV osoittautui liian vahvaksi, ja kauden päätteeksi Finnair-stadionilla pelatussa Suomen cupin pikkufinaalissa joutsenolainen Kultsu juotti lisää katkeraa kalkkia voittamalla ottelun rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Vaikka kaudesta jäikin lopulta käteen vain ”kakkossijoja” paljon positiivistakin mahtui mukaan. Päällimmäisenä tietysti hienot otteet cupissa, eikä sarjamenestystäkään voida kovin huonona pitää. Monella kaudella nyt saavutetulla pistemäärällä oltaisiin tapeltu tiukasti sarjavoitosta, tällä kertaa GBK vain oli varsinkin sarjan alkupuolella hämmästyttävän ylivoimainen.

PS Kemin A-juniorit pelasivat SM-karsintaa, ja vaikka pisteiden valossa menestys olikin kehnonlainen, ei tasoeroa Suomen parhaisiin joukkueisiin kenttäpelissä juuri ollut havaittavissa. Arvokasta kokemusta tulevia vuosia ja koitoksia varten saatiin kuitenkin roppakaupalla, ja tästä varmasti on hyötyä jatkoa ajatellen. Edustusmiehistössä moni pelaaja nosti kauden mittaan tasoaan, ja vastuunkantajia löytyi ilahduttavan laajalta rintamalta niin kokeneemman kuin nuoremmankin kaartin joukosta. Tämän pelaajamateriaalin varaan on hyvä rakentaa.


Sarjataulukko

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 GBK 26 20 2 4 66 21 62
2 PS Kemi 26 15 8 3 66 25 53
3 JBK 26 15 3 8 53 35 48
4 OLS 26 12 7 7 46 31 43
5 TP-Seinäjorki 26 13 3 10 55 43 42
6 FC YPA 26 11 7 8 41 41 40
7 Kraft 26 12 4 10 40 37 40
8 Sepsi-78 26 11 5 10 35 29 38
9 FC Kiisto 26 10 6 10 45 43 35
10 FC Lynx 26 9 7 10 51 52 34
11 OPS-jp 26 8 5 13 40 42 29
12 FC Khorsholm 26 6 6 14 32 58 24
13 TUS 26 6 5 15 34 64 23
14 Virkiä 26 0 1 25 15 98 1

Pelaajatilastot

#PelaajaOMinMSVU
#Steven Polack000000
Anderson Roberto das Neves alias ”Sonny”300000
Juha-Petri Mäkelä2100000
Mika Pietilä2401000
Kimmo Savolainen904000
Mika Huikari900000
Olli-Pekka Haapala2800000
Mikko Tihinen3401000
Aki Myllyneva5008000
Jari Haapaniemi7004000
Janne Maunu200000
Mika Ravander4002000
Ville Paakkari4706000
Henri Niemelä2402000
Jani Hyvärinen5901000
Adrian Vladut1904000
Aki Saarela200000
Mika Kurkela77011000
Jarkko Seppälä11104000
Mikko Uimonen74019000
Tuomas Isteri1500000
Jukka Hyvärinen9304000
Juha Eteläaho18013000
Tuomas Pehkonen300000
Dmitry Gusak900000
Juha Kuukasjärvi2900000
Edu/Edward Anyamkyegh91570000
Jukka Kuusisto471210000
Juuso Pennanen4830000
Teemu Kemppe3970010
Mikko Tuomainen3002000
Tomi Ekorre1400000
Aleksi Uimaniemi2440000
Jaakko Nyberg100000
#Sonja Haapaniemi000000
#Jordan Tait000000
#David Hannah000000
#Pasi Rauta000000
#Ilkka Nisula000000
#Markku Lappalainen000000
#Esa Savolainen000000
#Janne Olsen000000
#Teemu Vilmi000000
#Juho Luukkonen000000
#Jari Pyykölä000000
#Jari Åhman000000
Mika Timonen100000
Matti Hosio100000
Mikko Hemmilä800000
Tero Tainio300000
Jukka-Pekka Puotiniemi401000
Tuomas Alatalo600000
Pasi Valikainen700000
Mika Kumpumäki900000
Ville Halonen1100000
Pasi Lammassaari2201000
Ville Tuokila2601000
Juha Räisänen100000
Mika Marjeta100000
Jukka-Pekka Suopajärvi300000
Mika Hemmilä1301000
Jari Räisänen1500000
Seppo Hosio601000
Keijo Huusko2716842080
Antti Uimaniemi7107000
Alvin Fortes62351020
Ville Yliniemi1601000
Tapio Heinonen11110827000
Arto Hakala17361283412201
Tommy Torvikoski24499383822210
Jae Yun Lee42351100
Enyer Laguerre1150000
Verneri Salminen63651100
Ibrahim Mansaray146801020
Miikka Valtonen1210000
Eerik Alamikkotervo1300000
Niko Kreivi1380000
Juho Marttinen1520000
Nico Mäki2840000
Adriano (Afonso Thiel Munoz)000000
#Tuomo Könönen57421367180
1Lauri Rönkkö315400020
1Ville Järvinen1900000
1Tatu Kujanpää000000
1Juhani Pennanen3531540011
2Niko-Petteri Kuukasjärvi000000
2Aubrey David000000
2David Bitsindou56504746100
2Matti Palosaari21147859380
3Eduar Zea000000
3Tyler Pasher26229510860
3Kristian Heinolainen000000
3Juho Saarinen168960020
3Jere Moilanen4837471640
3Joona Veteli2490000
3Jaakko Isteri3223851561
4Sami Hyvärinen69608313172
4Filip Valencic000000
4Felix Gustavsson7660357070
4Lari Ruokamo6492000
5Olli Jalli000000
5Jean-Felix Somay000000
5Nikola Erceg2825103260
5Kosta Manev000000
5Christian Eissele7159836313120
5Sergei Kovalev129762020
5Lassi Nurmos000000
5Erkka Pätsi166803211691
6Nikita Omelyachuk1403000
6Abdulkadir Said Ahmed000000
6Marvin Torvic2623210181
6Kyle Knotek72370010
6Ozeias Fernando Graciano70604382140
6Aliyu Abubakar000000
6Saku Kvist2622791350
6Faith Friday Obilor2117520040
7Jan Berg2320700270
7Henri Louste296890221
7Joey Spivack534355714190
7Tuomas Nikupeteri10531189260
7Rundell Winchester000000
7Erik Törnros000000
7Albion Ademi000000
7Adam Vidjeskog000000
7Tuomas Tyystälä1356550121730
7Igor Volotek2002000
8Janne Hosio9548461940
8Matias Ojala000000
8Washilly Tshibasu1510994132
8Julian Guevara000000
8Luiyi Laguerre000000
8Joona Veteli000000
8Tommi Siekkinen8152802013100
9Mikko Barsk1913046110
9Rasmus Karjalainen000000
9Billy Ions857404432240
9Hakeem Araba000000
9Husein Demiri000000
10Tommi Haanpää2817075640
10Jussi Aalto000000
10Alexander Bagaev24013000
10Justus Lehto000000
10Jaakko Paavilainen5115735030
10Aliu ”Kaby” Djalo2724263981
10Sergei Mosnikov000000
11Teemu Pähtilä2113421100
11Kevin Tano000000
11Cornelius Stewart22178431640
11Ryan Jones92860001
11Esa Savolainen1781356101220
11Topias Wiena000000
12Daniel Kollar2017060010
12Jusa Impiö000000
12Oskari Forsman000000
12Juho Luukkonen3527200040
12Jusa Impiö3328790010
13Jonte Smith29259222420
13Petri Toivainen175213320
13Veli-Pekka Kaikkonen84120000
13Ugur Özder000000
13Roope Keskitalo93550000
13Janne Turpeenniemi2722590260
14Kevin Mombilo000000
14Bangaly Kouyate41500010
14Harri Kurkela209804410
14Miika Hosio7441856640
14Benjamin Thurling9650000
15Zeljko Savic000000
15Simon Thurling236420200
15Tomi Koski127840201
15Tuomo Salmela34011000
15Toni Vesala2312862110
15Denis dos Santos614470259120
15Daniel Stevens51394615580
15Taiye Ajiye000000
16Jaakko Koivisto600000
16Anssi Rimali2111050020
16Ethie Viana Melo Sousa2622544470
16Jari Moisanen374710200
16Dominik Plaza118254230
16Henri Korkeamäki000000
16Ville Moilanen236171300
17Janne Oksala4505000
17Aleksi Isomäki000000
17Aleksi Gullsten000000
17Arttu Pasanen1450000
17Teijo Kälkäjä3414050240
18Juho Mäkelä000000
18Joonas Ikäläinen1566771143150
18Momodou Ceesay000000
18Jani Kokkila177130040
18Joni Myllyneva4550000
18Joni Mäkitalo8404000
19Iiro Vanha000000
19Valtteri Vainionpää113623020
19Ville Himanka1136645000
20Maksim Lipin000000
20Juha-Pekka Juvonen151745341150
20Aleksi Räihä124702782191
21Ville Moilanen000000
21Emenike Uchenna Mbachu/”Epeleze”97825120
21Nicolae Vasile000000
21Juho-Teppo Berg185741000
21Timo Kauppi100000
21Kalle Rönkkö5311100010
22Sami Kuijala2840000
22Demir Imeri000000
22Kyle Luetkehans51610010
22Abdoulie Mansally000000
22Jimmy Vettainen102430101
22Sasa Jovovic33278223540
23Lasse Ketola300000
23Kaapo Lepojärvi000000
23Jukka Yrjänheikki5540230371
23Omar Jama000000
23Kalle Taimi3027270010
24Jon Dollery2622624840
24Tuomo Haarala1301000
24Jerome Ogbuefi42362584140
24Edwin Salazar000000
24Joonas Torvikoski124820000
26Marek Kaljumäe000000
27Jorginho000000
27Samuel Mahlamäki000000
27Aatu Asikainen1310000
29Victor Shevchenko000000
30Miguel Cid75330020
30Raphael Edereho21200000
30Mikko Vilmunen1816050010
30Tim Johansson55469819550
30Jacob Esposito000000
30Aki Karjula264771000
31Keaton Isaksson000000
32Sebastian Rusculleda000000
33Muller Pereira Roque000000
33Henrik Ölander000000
35Mikko Vilmunen000000
58Reza Heidari000000
62Juuso Laitinen000000
79Sami Mäkipörhölä20675060112
87Ryan Gilligan000000
88Matias Ahola000000
99Paavo Jokinen000000
99Joni Lehosmaa000000

Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Tommy Torvikoski 24
Arto Hakala 14
Sami Mäkipörhölä 11
Antti Uimaniemi 11
Tapio Heinonen 10
Juha Eteläaho 8
Erkka Pätsi 6
Ville Himanka 5
Juha-Pekka Juvonen 4
Joni Mäkitalo 3
Lauri Rönkkö 3
Esa Savolainen 3
Janne Hosio 2
Matti Palosaari 2
Janne Oksala 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v FC YPA Erkka Pätsi
PS KEMI v VIRKIÄ Tapio Heinonen
PS KEMI v GBK Matti Palosaari
PS KEMI v TP-SEINAJÖRKI Matti Palosaari
PS KEMI v ROPS Sami Mäkipörhölä
PS KEMI v KLUBI 04 Tommy Torvikoski
PS KEMI v TP-SEINAJÖRKI Sami Mäkipörhölä
PS KEMI v OLS Sami Mäkipörhölä
PS KEMI v FC KORSHOLM Arto Hakala
PS KEMI v JBK Matti Palosaari
PS KEMI v KRAFT Arto Hakala
PS KEMI v FC LYNX Matti Palosaari
PS KEMI v TUS Juha Eteläaho
PS KEMI v FC KIISTO Juha Eteläaho
PS KEMI v SEPSI-78 Arto Hakala
PS KEMI v OPS-jp Tapio Heinonen
KAUDEN KINGI 2006 Arto Hakala