PS Kemi tilastot kaudella 2008

ykkonen


Kausi 2008

PS Kemin toinen yritys Ykkösen tasolla sujui huomattavasti murheellista avauskautta suotuisimmissa merkeissä. Oulusta tulleen päävalmentaja Ilkka Marttilan ohjauksessa kemiläiset klaarasivat sarjapaikkansa jo hyvissä ajoin ennen kaikkea mainiosti sujuneiden kotiotteluidensa ansiosta. PS Kemi oli lopulta koko sarjan kolmanneksi paras kotijoukkue hävittyään Sauvosaaressa ainoastaan kahdesti.

Valmentajan lisäksi joukkue vahvistui jo ennen kauden alkua kahdella brassipelaajalla, kun toppari Ozeias Fernando Graciano ja hänen suosittelemansa hyökkääjä Denis Santos ilmestyivät Kemiin maaliskuussa. Jokerikorttina tuli aiemmin Ruotsin nelosdivisioonassa maalintekijänä kunnostautunut Tim Johansson. Sarjan startatessa ruotuun liittyi vielä kolmas brasilialainen: keskikenttäpelaaja Ethie Sousa.

Kausi lähti käyntiin kolmella tasapelillä, joista varsinkin ensimmäisessä kotiottelussa suurimmalta nousijasuosikilta Viikingeiltä lisäajalla puristettu piste maistui lähes voitolta. Tämän jälkeen pisteitä kertyi tasaiseen tahtiin niin, että missään vaiheessa joukkue ei ollut putoamisviivan välittömässä tuntumassa.

Heinäkuun puolivälissä kauan odotetussa ”Meri-Lapin derbyssä” kukistui naapurikaupungin TP-47, ja samalla taisi joukkueen itsetuntokin kasvaa muutaman pykälän. Elokuun kotivoitot Atlantiksesta ja VIFK:sta vankistivat joukkueen asemaa sarjan keskikastissa. Meri-Lapin herruus siirtyi Kemiin Torniossa pelatun tasapelin jälkeen, ja lopullinen varmistus sarjapaikalle saatiin voitoilla GrIFK:sta ja KäPa:sta.

Viimeisessä kotiottelussa mainiosti sujuneen kotiotteluputken kruunasi voitto toisesta paikalliskilpailijasta AC Oulusta, pelin tulos tiesi samalla oululaisten nousumahdollisuuksien romuttumista lopullisesti. Samaisessa ottelussa nähtiin myös kemiläistä jalkapallohistoriaa, kun Esa Savolainen päätti upean uransa mainioon peliesitykseen, vaikka ei enää maalintekoon yltänytkään. 101 maalia 178 ottelussa PS Kemin paidassa on kuitenkin sellainen määrä, että sen rikkojaa voidaan joutua odottelemaan pitkään!

PS Kemin lopullinen sarjasijoitus oli 8., mitä voidaan pitää ennakko-odotuksiinkin nähden hyvänä saavutuksena. Joukkue oli ainoa sarjanousija, joka onnistui säilyttämään paikkansa Ykkösessä – lisäksi monivuotisen kilpakumppanin TP-47:n jääminen selän taakse avaa mielenkiintoisia näkymiä tulevalle kaudelle. Kapeahkosta materiaalista huolimatta joukkue selvitti raskaan sarjakauden ilman isoja notkahduksia. Ulkomaalaisvahvistukset osoittautuivat kaikki pelimiehiksi, ja omia junioreita pystyttiin ajamaan sisään joukkueeseen ilahduttavan monta.

Kemiläisen jalkapallojännärin silmin nähtynä kausi 2008 jää mieliin PS Kemin tähänastisen historian parhaana. Uuteen kauteen valmistautuminen alkaa kuitenkin jo muutaman viikon tauon jälkeen – onko 10-vuotisjuhliaan ensi syksynä viettävä seura valmis parantamaan suoritustaan? Lähtökohdat vaikuttavat lupaavilta: uusi valmentaja tuo mukanaan varmasti jotain uutta niin pelaajille kuin kannattajillekin, joukkueen runko on ilahduttavan valmis(15 pelaajalla on sopimus tulevasta kaudesta) jo ennen sarjakauden alkua, ja kun lisäksi takana on onnistunut kausi, niin sekin helpottanee tulevaan valmistautumista.


Sarjataulukko

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 JJK 26 15 6 5 44 20 51
2 FC Viikingit 26 13 7 6 44 26 46
3 FC Hämeenlinna 26 13 6 7 31 24 45
4 AC Oulu 26 10 11 5 40 26 41
5 JIPPO 26 11 6 9 27 30 39
6 KPV 26 10 8 8 37 36 38
7 PK-35 26 9 9 8 37 34 36
8 PS Kemi 26 9 8 9 34 35 35
9 TPV 26 9 7 10 28 29 34
10 TP-47 26 6 12 8 21 24 30
11 Atlantis 26 6 11 9 27 33 29
12 VIFK 26 5 12 9 33 36 27
13 GrIFK 26 7 3 16 36 54 24
14 KäPa 26 3 6 17 15 47 15

Pelaajatilastot

#PelaajaOMinMSVU
Tommy Torvikoski2722050170
Arto Hakala1914011561
Juuso Pennanen2200000
Edu/Edward Anyamkyegh91570000
Juha Kuukasjärvi1900000
Teemu Kemppe2370010
1Lauri Rönkkö65400020
2Matti Palosaari2618250140
4Lari Ruokamo190000
5Erkka Pätsi127650101
6Ozeias Fernando Graciano2420985170
7Tuomas Nikupeteri1510870110
7Tuomas Tyystälä2210630210
8Janne Hosio2724070520
10Jaakko Paavilainen112920000
11Esa Savolainen2513567220
12Jusa Impiö32070000
13Veli-Pekka Kaikkonen21070000
14Miika Hosio3023174430
15Denis dos Santos26197012460
16Ethie Viana Melo Sousa2622544470
17Janne Oksala000000
19Ville Himanka2440000
20Juha-Pekka Juvonen2925671060
22Sami Kuijala1140000
24Joonas Torvikoski83760000
30Tim Johansson2823408120
79Sami Mäkipörhölä2219530010

Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Ozeias Graciano 16
Denis Santos 14
Tommy Torvikoski 9
Miika Hosio 7
Tim Johansson 7
Juha-Pekka Juvonen 6
Janne Hosio 5
Arto Hakala 4
Esa Savolainen 4
Jusa Impiö 3
Ethie Sousa 3
Sami Mäkipörhöla 2
Matti Palosaari 2

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v VIIKINGIT Ozeias Graciano
PS KEMI v JIPPO Ozeias Graciano
PS KEMI v KPV Ozeias Graciano
PS KEMI v FC HÄMEENLINNA Juha-Pekka Juvonen
PS KEMI v SINIMUSTAT Ethie Sousa
PS KEMI v PK-35 Miika Hosio
PS KEMI v KÄPA Esa Savolainen
PS KEMI v TP-47 Janne Hosio
PS KEMI v JJK Matti Palosaari
PS KEMI v TPV Janne Hosio
PS KEMI v ATLANTIS Denis Santos
PS KEMI v VIFK Tuomas Tyystälä
PS KEMI v GRIFK Denis Santos
PS KEMI v AC OULU Tim Johansson
KAUDEN KINGI 2008 Ozeias Graciano