PS Kemi tilastot kaudella 2010

ykkonen


kausi 2010

PS Kemi lähti kauteen suurin odotuksin: paluumuuttajat Tuomo Könönen ja Joonas Ikäläinen toivat kaivattua liigakokemusta, ja pienen tuuletuksen pelaajamateriaalissa toivottiin aiheuttavan positiivisia tuloksia. ”Uusvanhan” valmentajan Oleg Eprintsevin johdolla kausi lähtikin liikkeelle tuloksellisesti hyvin, vaikka peliesitykset eivät aina välttämättä hurmanneetkaan. Alkuhuuman jälkeen joukkue joutui yhdeksän voitottoman ottelun putkeen, ja sarjasijoitus vaihtui kakkossijalta 10:ksi.

Heinäkuun puolivälissä seurajohto teki rohkean päätöksen ja vaihtoi valmentajatiimiksi nuoren ja sangen kokemattoman parivaljakon: Kalle Huusko tukenaan entinen Kings-peluri Arto Hakala. Kaksikko sai kuin saikin nostettua joukkueen pahimmasta suosta, ja Ykkösen sarjapaikka kaudelle 2011 varmistui lopullisesti edellistä viimeisellä kierroksella – sekin tosin vasta muiden ottelujen tulosten ansiosta.


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 16.10.2010

RoPS nousee veikkausliigaan, FC Viikingit karsii liigapaikasta.
TPV, Klubi04 ja MP tippuvat Kakkoseen.

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 RoPS 26 15 9 2 61 17 54
2 FC Viikingit 26 15 7 4 49 19 52
3 FC PoPa 26 15 5 6 48 39 50
4 KPV 26 14 5 7 43 31 47
5 OPS 26 11 7 8 34 29 40
6 FC Espoo 26 10 7 9 32 39 37
7 FC KooTeePee 26 10 5 11 28 24 35
8 PK-35 26 10 4 12 36 30 34
9 PS Kemi 26 7 10 9 31 39 31
10 FC Hämeenlinna 26 9 4 13 33 43 31
11 JIPPO 26 7 9 10 23 26 30
12 TPV 26 6 9 11 26 49 27
13 Klubi04 26 4 5 17 21 50 17
14 MP 26 5 2 19 17 47 17

Pelaajatilastot

#PelaajaOMinMSVU
Aleksi Uimaniemi2440000
Keijo Huusko97562030
Tommy Torvikoski2520532430
Arto Hakala31260000
2Matti Palosaari1612580120
3Jaakko Isteri1915311431
4Sami Hyvärinen2320010032
5Erkka Pätsi2318971130
6Ozeias Fernando Graciano2218641030
7Tuomas Tyystälä2011160300
7Henri Louste135020210
8Tommi Siekkinen2610804310
9Mikko Barsk1913046110
10Jaakko Paavilainen124111000
12Jusa Impiö119620010
15Denis dos Santos26182911330
16Jari Moisanen52670200
18Jani Kokkila61850020
18Joonas Ikäläinen2724303060
20Aleksi Räihä2312793140
23Jukka Yrjänheikki179920020
79Sami Mäkipörhölä1815880100
88Tuomo Könönen2421343080


Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Tommy Torvikoski 17
Denis Santos 12
Joonas Ikäläinen 9
Tuomo Könönen 6
Mikko Barsk 5
Keijo Huusko 4
Jaakko Isteri 4
Sami Hyvärinen 3
Jaakko Paavilainen 3
Tommi Siekkinen 3
Jusa Impiö 2
Ozeias Graciano 1
Sami Mäkipörhölä 1
Erkka Pätsi 1
Aleksi Räihä 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v FC ESPOO Jaakko Paavilainen
PS KEMI v FC VIIKINGIT Tuomo Könönen
PS KEMI v FC KOOTEEPEE Tommy Torvikoski
PS KEMI v FC POPA Jaakko Paavilainen
PS KEMI v OPS-jp Henri Louste
PS KEMI v JIPPO Jusa Impiö
PS KEMI v KPV Denis Santos
PS KEMI v ROPS Tommy Torvikoski
PS KEMI v PK-35 Joonas Ikäläinen
PS KEMI v KLUBI04 Keijo Huusko
PS KEMI v TPV Sami Hyvärinen
PS KEMI v MP Ozeias Graciano
PS KEMI v FC HÄMEENLINNA Aleksi Räihä
KAUDEN KINGI 2010 Sami Hyvärinen

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Tuomo Könönen 16
Sami Hyvärinen 13
Joonas Ikäläinen 10
Keijo Huusko 5
Jusa Impiö 4
Matti Palosaari 4
Erkka Pätsi 4
Tommy Torvikoski 4
Jaakko Isteri 3
Denis Santos 3
Tommi Siekkinen 3
Tuomas Tyystälä 3
Henri Louste 2
Sami Mäkipörhölä 2
Ozeias Graciano 1
Jukka Yrjänheikki 1