PS Kemi tilastot kaudella 2012

kakkonen


Kausi 2012

PS Kemi lähti Kakkosen sarjakauteen voimakkaasti uusiutuneella joukkueella: edelliskaudella Ykköstä pelanneesta ryhmästä jäljelle jäi vain puolenkymmentä miestä, mutta toisaalta joukkueeseen saatiin mukaan myös kokeneita paluumuuttajia. Kauden alla pelatuissa Suomen cupin otteluissa joukkue vakuutti epäilijät pudottamalla jatkosta RoPS:n ja GBK:n, ja pitämällä liigaseura Jaroa enemmän kuin tiukoilla ennen antautumista rangaistuspotkukisassa.

Hyvät otteet harjoitusotteluissa nostivat joukkueen monen asiantuntijan papereissa Pohjoisen lohkon ennakkosuosikiksi. Sarjakausi käynnistyi kuitenkin onnahdellen, ensimmäinen voitto tuli vasta 3. ottelussa ja kun seuraavassa pelissä tuli jo kolmas tappio tilille oli putoamisraja lähempänä kuin ennakoidut kärkisijat.

Lopulta koko PS Kemin kautta leimannut ailahtelevaisuus aiheutti sen, että melkoiseksi yllättäjäksi kavunnut sarjanousija AC Kajaani varmisti kärkipaikkansa jo hyvissä ajoin ennen sarjan päättymistä. Hyvänä päivänään PS Kemi pyöritteli vastustajiaan mennen tullen: mm. voitot AC Kajaanista 5-2 ja 3-1, murskavoitto 8-0 Warkaus JK:sta jne. kertovat joukkueen potentiaalista, mutta kaikissa otteluissa joukkue ei saanut itsestään parhaita tehoja irti.

Ilonaiheitakin toki riitti, vaikka sarjanousua ei tullutkaan: kaikki ulkomaalaisvahvistukset onnistuivat erinomaisesti ja miehittivät joukkueen sisäisten tehotilastojen kärkisijat. Nuori jenkkikärki Christian Eissele oli lohkon paras maalintekijä ja Daniel Stevens sijoittui veikkauspörssin kärkeen. Lisäksi joukkue esitti varsinkin kotikentällä yleisöön menevää hyökkäävää peliä, joten seuraavaa kautta voidaan odotella mukavissa muistoissa. Seurajohto työskenteli taustalla ahkerasti ja tulevan kauden valmentajaksi pestattiin kokenut englantilaisluotsi Tommy Taylor. Myös yhteistyökuviot Leedsissä toimivan jalkapalloakatemian sekä Bradford Cityn kanssa avaavat lupaavia näkymiä tulevaisuuteen.


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 6.10.2012

Warkaus JK on suljettu sarjasta ja sen pelaamat ottelut on mitätöity.

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 AC Kajaani 24 15 4 5 53 33 49
2 GBK 24 12 8 4 53 29 44
3 PS Kemi 24 12 3 9 52 37 39
4 PK-37 24 11 6 7 37 33 39
5 TP-47 24 8 5 11 39 42 29
6 FC Ypa 24 9 2 13 41 45 29
7 KPV 24 7 7 10 30 39 28
8 FC Santa Claus 24 6 6 12 29 54 24
9 HauPa 24 6 3 15 27 47 21
10 Warkaus JK xx xx xx xx xx xx xx

Pelaajatilastot

#PelaajaOMinMSVU
Tommy Torvikoski1511460440
Arto Hakala2622212560
1Ville Järvinen1900000
3Jere Moilanen2926700220
4Sami Hyvärinen2421751270
5Christian Eissele28213122710
5Erkka Pätsi1916420210
7Joey Spivack2620736870
8Tommi Siekkinen26175312540
12Juho Luukkonen149580020
13Petri Toivainen115212320
14Harri Kurkela199354410
15Daniel Stevens27225411350
16Anssi Rimali1610590020
17Teijo Kälkäjä186860200
18Joonas Ikäläinen1120000
18Joni Myllyneva4550000
19Ville Himanka2220000
20Juha-Pekka Juvonen2825191160
24Jerome Ogbuefi2724318370
30Aki Karjula103371000
79Sami Mäkipörhölä1916250002

Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Daniel Stevens 24
Joey Spivack 20
Jerome Ogbuefi 16
Christian Eissele 11
Tommi Siekkinen 7
Arto Hakala 6
Jere Moilanen 4
Harri Kurkela 2
Erkka Pätsi 2
Tommy Torvikoski 2
Sami Hyvärinen 1
Juha-Pekka Juvonen 1
Juho Luukkonen 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v ROPS Jere Moilanen
PS KEMI v GBK Joey Spivack
PS KEMI v FF JARO Jere Moilanen
PS KEMI v KPV Jere Moilanen
PS KEMI v FC YPA Harri Kurkela
PS KEMI v PK-37 Tommy Torvikoski
PS KEMI v TP-47 Tommy Torvikoski
PS KEMI v AC KAJAANI Jerome Ogbuefi
PS KEMI v FC SANTA CLAUS Tommi Siekkinen
PS KEMI v HAUPA Daniel Stevens
PS KEMI v GBK Daniel Stevens
PS KEMI v WARKAUS JK Christian Eissele
PS KEMI v KPV Jerome Ogbuefi
PS KEMI v FC YPA Tommi Siekkinen
PS KEMI v PK-37 Erkka Pätsi
PS KEMI v TP-47 Christian Eissele
PS KEMI v AC KAJAANI Ville Järvinen
KAUDEN KINGI 2012 Jerome Ogbuefi

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Daniel Stevens 19
Jerome Ogbuefi 14
Christian Eissele 10
Erkka Pätsi 9
Joey Spivack 7
Juha-Pekka Juvonen 5
Arto Hakala 3
Sami Hyvärinen 3
Jere Moilanen 3
Tommi Siekkinen 3
Teijo Kälkäjä 2
Juho Luukkonen 2
Sami Mäkipörhölä 2
Ville Järvinen 1
Tommy Torvikoski 1