PS Kemi tilastot kaudella 2013

kakkonen


Kausi 2013

PS Kemi lähti kauteen 2013 selkeällä tavoitteella: nousu Ykköseen! Jo syksyllä kylvettiin siemenet menestyksekästä kesää varten, kun seura ilmoitti uuden päävalmentajansa nimen. Varmasti aika moni urheiluihminen veti aamukahvit väärään kurkkuun, kun Pohjolan Sanomissa kerrottiin tuon miehen olevan Englannin pääsarjassakin pelannut ja mm. Leyton Orientia valmentanut britti Tommy Taylor. Kakkosvalmentajan pestin otti vastaan tuttu kemiläinen jalkapallomies Jari Åhman. Tekemisen meininki alkoi näkyä heti talvella, kun PS Kemi matkusti Englantiin harjoitusleirille ja seuraan saatiin pari kovan luokan vahvistusta valmentaja Taylorin ja varapuheenjohtaja Antti Pasasen kontaktien kautta.

Talvella sattuneesta Junkohallin romahtamisesta huolimatta joukkue oli iskussa heti kauden alusta lähtien, kun Suomen Cupissa jatkettiin edellisvuoden tapaan hyviä otteita. Tällä kertaa edettiin neljä kierrosta ja Kings pudotti cupista AC Kajaanin, JBK:n sekä GBK:n. Vasta Veikkausliigan pronssimitalisti VPS oli kemiläisiä terävämpi.

Sarjakauden alku sujui PS Kemiltä kohtalaisesti, mutta kymmenen pelin jälkeen oltiin kuitenkin jo kuusi pistettä sarjakärki Ylivieskaa perässä. Kun Kemissä vielä hävittiin varsin hengettömällä esityksellä juurikin FC YPA:lle, oli osa kemiläisistä jalkapallojännäreistä heittämässä jo pyyhettä kehään. Taylorin Tommyn porukka ei kuitenkaan luovuttanut, vaan pelasivat seuraavat 11 peliä putkeen ilman tappioita. Välillä meno oli suorastaan dominoivaa ja takakentällä nähtiinkin parasta jalkapalloa moniin vuosiin. Noihin yhteentoista otteluun lukeutuivat myös kamppailun sarjavoitosta päälaelleen kääntäneet ottelut, nimittäin Kuninkaiden ryöstöreissu Ylivieskaan kertaa kaksi. Molemmilla kerroilla Ylivieskaan lähti kaksi bussia: toinen huippuiskussa olleet pelaajat kyydissään, ja toinen kemiläinen fanijoukko mukanaan. Ja molemmilla kerroilla kotiin tuotiin täydet kolme pistettä.

Uskomaton kesä kääntyi kuitenkin synkäksi syksyksi. Loppukauden seitsemästä pelistä voitettiin vain kolme, ja välillä PS Kemin peli näytti suorastaan hirveältä. Karsintapaikka kuitenkin varmistui, kun Kokkolassa KPV kaatui viime hetken maaleilla 2-1. Nousukarsinnoissa vastaan asettui Helsingin IFK. Ensimmäinen peli ratkesi oikeastaan jo parinkymmenen minuutin jälkeen, kun PS Kemi lahjoitti HIFK:lle pilkun. 0-1 taululle ja loppupelin Kemi Kings hakkasi päätään Stadin Kingien bussin kylkeen. Tuloksena yhden maalin kirvelevä tappio ja jossiteltavaa jäi. Helsinkiin PS Kemin piti lähteä tekemään maaleja.

Yleisössä oli tässä auttamassa nousujunan tuomia sekä etelässä asuvia kemiläisiä kohtalainen määrä ja ääntä tämä porukka pitikin kiitettävästi. Itse otteluun PS Kemi sai unelma-alun. Ensimmäinen puoliaika oli kemiläisten myllytystä ja IFK aivan hukassa. Sitä elintärkeää maalia ei kuitenkaan saatu hyvästä hallinnasta huolimatta aikaiseksi ja HIFK kuittasi pelin yhteen nollaan. Tämän viimeisen minuutin maalin myötä PS Kemin nousuhaaveet hävisivät savuna ilmaan. Hieno sarjakausi ja nousun eteen tehty kova työ muuttui merkityksettömäksi silmänräpäyksessä. Kausi oli ohi ja nousuhaaveet mennyttä.

Pettymys tulee ensimmäisenä mieleen kaudesta 2013, mutta kyllähän kulunut vuosi oli myös hyvä PS Kemille. Hienolle vuodelle saatiin jatkoa vielä kauden jälkeenkin. Yksi PS Kemin historian lahjakkaimmista pelaajista, Christian Eissele, pääsi kokeilemaan taitojaan Suomen suurimman seuran HJK:n testijaksolla. Sama mies oli myös Palloliiton alaisten sarjojen paras maalintekijä kuluneella kaudella, eli tilastojen valossa paras Suomessa pelannut hyökkääjä vuonna 2013. Kyseisellä herralla on sopimus PS Kemin kanssa myös tulevasta kaudesta, joten turvallisin mielin voivat Kingsin kannattajat tulevaa sarjakautta odotella. Jatkolaput löytyy myös usealta muulta avainpelaajalta sekä valmentaja Tommy Taylorilta, joten luottavaisena mennään kohti uutta kautta! (JK)


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 5.10.2013

PS Kemi Ykkösen karsintoihin. ORP ja Tervarit putoavat kolmoseen.

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 PS Kemi 27 19 4 4 63 24 61
2 FC Ypa 27 17 4 6 63 32 55
3 VIFK 27 13 6 8 50 35 45
4 TP-47 27 12 5 10 45 39 41
5 GBK 27 12 4 11 48 51 40
6 KPV 27 11 4 12 47 48 37
7 Kerho 07 27 10 6 11 40 40 36
8 PK-37 27 9 4 14 45 53 32
9 ORP 27 7 6 14 36 50 27
10 Tervarit 27 0 6 21 17 83 6

Pelaajatilastot

Voit järjestellä tuloksia klikkaamalla sarakkeen otsikkoa.

#PelaajaOMinMSVU
Tapio Heinonen41081000
Tommy Torvikoski2212861230
Verneri Salminen31251100
Alvin Fortes62351020
Arto Hakala42530020
Jae Yun Lee42351100
Enyer Laguerre1150000
1Ville Järvinen000000
3Tyler Pasher26229510860
4Felix Gustavsson2316892010
5Erkka Pätsi2520120230
5Christian Eissele30270729480
6Marvin Torvic2623210181
7Joey Spivack27228216120
8Tommi Siekkinen2924474550
9Billy Ions2419059410
10Jaakko Paavilainen114202020
12Juho Luukkonen1613120020
13Roope Keskitalo93550000
14Harri Kurkela1450000
15Toni Vesala2312862110
16Anssi Rimali5460000
17Teijo Kälkäjä83830010
17Arttu Pasanen1450000
18Joonas Ikäläinen2723402250
19Valtteri Vainionpää3943000
20Aleksi Räihä1814560050
22Jimmy Vettainen71840101
23Jukka Yrjänheikki2822010331
24Jerome Ogbuefi1511940170
30Mikko Vilmunen1816050010
79Sami Mäkipörhölä1900000


Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Christian Eissele 26
Tyler Pasher 25
Felix Gustavsson 9
Billy Ions 8
Joonas Ikäläinen 6
Erkka Pätsi 6
Joey Spivack 6
Alvin Fortes 3
Jerome Ogbuefi 2
Tommy Torvikoski 2
Toni Vesala 2
Jimmy Vettainen 2
Jukka Yrjänheikki 2
Jae Yun Lee 1
Valtteri Vainionpää 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v GBK Christian Eissele
PS KEMI v VPS Teijo Kälkäjä
PS KEMI v KERHO 07 Mikko Vilmunen
PS KEMI v TP-47 Aleksi Räihä
PS KEMI v PK-37 Christian Eissele
PS KEMI v KPV Tyler Pasher
PS KEMI v TERVARIT Christian Eissele
PS KEMI v FC YPA Aleksi Räihä
PS KEMI v GBK Tyler Pasher
PS KEMI v VIFK Tyler Pasher
PS KEMI v ORPa Felix Gustavsson
PS KEMI v KPV Felix Gustavsson
PS KEMI v KERHO 07 Felix Gustavsson
PS KEMI v TP-47 Jerome Ogbuefi
PS KEMI v PK-37 Billy Ions
PS KEMI v TERVARIT Alvin Fortes
PS KEMI v HIFK Aleksi Räihä
KAUDEN KINGI 2013 Christian Eissele

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Tyler Pasher 16
Aleksi Räihä 12
Felix Gustavsson 10
Erkka Pätsi 6
Joey Spivack 6
Juho Luukkonen 5
Christian Eissele 4
Joonas Ikäläinen 4
Alvin Fortes 3
Billy Ions 3
Tommi Siekkinen 3
Martin Torvic 3
Tommy Torvikoski 3
Jerome Ogbuefi 2
Jimmy Vettainen 2
Tapio Heinonen 1
Toni Vesala 1