PS Kemi tilastot kaudella 2013

kakkonen


Kausi 2013

PS Kemi lähti kauteen 2013 selkeällä tavoitteella: nousu Ykköseen! Jo syksyllä kylvettiin siemenet menestyksekästä kesää varten, kun seura ilmoitti uuden päävalmentajansa nimen. Varmasti aika moni urheiluihminen veti aamukahvit väärään kurkkuun, kun Pohjolan Sanomissa kerrottiin tuon miehen olevan Englannin pääsarjassakin pelannut ja mm. Leyton Orientia valmentanut britti Tommy Taylor. Kakkosvalmentajan pestin otti vastaan tuttu kemiläinen jalkapallomies Jari Åhman. Tekemisen meininki alkoi näkyä heti talvella, kun PS Kemi matkusti Englantiin harjoitusleirille ja seuraan saatiin pari kovan luokan vahvistusta valmentaja Taylorin ja varapuheenjohtaja Antti Pasasen kontaktien kautta.

Talvella sattuneesta Junkohallin romahtamisesta huolimatta joukkue oli iskussa heti kauden alusta lähtien, kun Suomen Cupissa jatkettiin edellisvuoden tapaan hyviä otteita. Tällä kertaa edettiin neljä kierrosta ja Kings pudotti cupista AC Kajaanin, JBK:n sekä GBK:n. Vasta Veikkausliigan pronssimitalisti VPS oli kemiläisiä terävämpi.

Sarjakauden alku sujui PS Kemiltä kohtalaisesti, mutta kymmenen pelin jälkeen oltiin kuitenkin jo kuusi pistettä sarjakärki Ylivieskaa perässä. Kun Kemissä vielä hävittiin varsin hengettömällä esityksellä juurikin FC YPA:lle, oli osa kemiläisistä jalkapallojännäreistä heittämässä jo pyyhettä kehään. Taylorin Tommyn porukka ei kuitenkaan luovuttanut, vaan pelasivat seuraavat 11 peliä putkeen ilman tappioita. Välillä meno oli suorastaan dominoivaa ja takakentällä nähtiinkin parasta jalkapalloa moniin vuosiin. Noihin yhteentoista otteluun lukeutuivat myös kamppailun sarjavoitosta päälaelleen kääntäneet ottelut, nimittäin Kuninkaiden ryöstöreissu Ylivieskaan kertaa kaksi. Molemmilla kerroilla Ylivieskaan lähti kaksi bussia: toinen huippuiskussa olleet pelaajat kyydissään, ja toinen kemiläinen fanijoukko mukanaan. Ja molemmilla kerroilla kotiin tuotiin täydet kolme pistettä.

Uskomaton kesä kääntyi kuitenkin synkäksi syksyksi. Loppukauden seitsemästä pelistä voitettiin vain kolme, ja välillä PS Kemin peli näytti suorastaan hirveältä. Karsintapaikka kuitenkin varmistui, kun Kokkolassa KPV kaatui viime hetken maaleilla 2-1. Nousukarsinnoissa vastaan asettui Helsingin IFK. Ensimmäinen peli ratkesi oikeastaan jo parinkymmenen minuutin jälkeen, kun PS Kemi lahjoitti HIFK:lle pilkun. 0-1 taululle ja loppupelin Kemi Kings hakkasi päätään Stadin Kingien bussin kylkeen. Tuloksena yhden maalin kirvelevä tappio ja jossiteltavaa jäi. Helsinkiin PS Kemin piti lähteä tekemään maaleja.

Yleisössä oli tässä auttamassa nousujunan tuomia sekä etelässä asuvia kemiläisiä kohtalainen määrä ja ääntä tämä porukka pitikin kiitettävästi. Itse otteluun PS Kemi sai unelma-alun. Ensimmäinen puoliaika oli kemiläisten myllytystä ja IFK aivan hukassa. Sitä elintärkeää maalia ei kuitenkaan saatu hyvästä hallinnasta huolimatta aikaiseksi ja HIFK kuittasi pelin yhteen nollaan. Tämän viimeisen minuutin maalin myötä PS Kemin nousuhaaveet hävisivät savuna ilmaan. Hieno sarjakausi ja nousun eteen tehty kova työ muuttui merkityksettömäksi silmänräpäyksessä. Kausi oli ohi ja nousuhaaveet mennyttä.

Pettymys tulee ensimmäisenä mieleen kaudesta 2013, mutta kyllähän kulunut vuosi oli myös hyvä PS Kemille. Hienolle vuodelle saatiin jatkoa vielä kauden jälkeenkin. Yksi PS Kemin historian lahjakkaimmista pelaajista, Christian Eissele, pääsi kokeilemaan taitojaan Suomen suurimman seuran HJK:n testijaksolla. Sama mies oli myös Palloliiton alaisten sarjojen paras maalintekijä kuluneella kaudella, eli tilastojen valossa paras Suomessa pelannut hyökkääjä vuonna 2013. Kyseisellä herralla on sopimus PS Kemin kanssa myös tulevasta kaudesta, joten turvallisin mielin voivat Kingsin kannattajat tulevaa sarjakautta odotella. Jatkolaput löytyy myös usealta muulta avainpelaajalta sekä valmentaja Tommy Taylorilta, joten luottavaisena mennään kohti uutta kautta! (JK)


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 5.10.2013

PS Kemi Ykkösen karsintoihin. ORP ja Tervarit putoavat kolmoseen.

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 PS Kemi 27 19 4 4 63 24 61
2 FC Ypa 27 17 4 6 63 32 55
3 VIFK 27 13 6 8 50 35 45
4 TP-47 27 12 5 10 45 39 41
5 GBK 27 12 4 11 48 51 40
6 KPV 27 11 4 12 47 48 37
7 Kerho 07 27 10 6 11 40 40 36
8 PK-37 27 9 4 14 45 53 32
9 ORP 27 7 6 14 36 50 27
10 Tervarit 27 0 6 21 17 83 6

Pelaajatilastot

Voit järjestellä tuloksia klikkaamalla sarakkeen otsikkoa.

#PelaajaOMinMSVU
#Steven Polack000000
Anderson Roberto das Neves alias ”Sonny”300000
Juha-Petri Mäkelä2100000
Mika Pietilä2401000
Kimmo Savolainen904000
Mika Huikari900000
Olli-Pekka Haapala2800000
Mikko Tihinen3401000
Aki Myllyneva5008000
Jari Haapaniemi7004000
Janne Maunu200000
Mika Ravander4002000
Ville Paakkari4706000
Henri Niemelä2402000
Jani Hyvärinen5901000
Adrian Vladut1904000
Aki Saarela200000
Mika Kurkela77011000
Jarkko Seppälä11104000
Mikko Uimonen74019000
Tuomas Isteri1500000
Jukka Hyvärinen9304000
Juha Eteläaho18013000
Tuomas Pehkonen300000
Dmitry Gusak900000
Juha Kuukasjärvi2900000
Edu/Edward Anyamkyegh91570000
Jukka Kuusisto471210000
Juuso Pennanen4830000
Teemu Kemppe3970010
Mikko Tuomainen3002000
Tomi Ekorre1400000
Aleksi Uimaniemi2440000
Jaakko Nyberg100000
#Sonja Haapaniemi000000
#Jordan Tait000000
#David Hannah000000
#Pasi Rauta000000
#Ilkka Nisula000000
#Markku Lappalainen000000
#Esa Savolainen000000
#Janne Olsen000000
#Teemu Vilmi000000
#Juho Luukkonen000000
#Jari Pyykölä000000
#Jari Åhman000000
Mika Timonen100000
Matti Hosio100000
Mikko Hemmilä800000
Tero Tainio300000
Jukka-Pekka Puotiniemi401000
Tuomas Alatalo600000
Pasi Valikainen700000
Mika Kumpumäki900000
Ville Halonen1100000
Pasi Lammassaari2201000
Ville Tuokila2601000
Juha Räisänen100000
Mika Marjeta100000
Jukka-Pekka Suopajärvi300000
Mika Hemmilä1301000
Jari Räisänen1500000
Seppo Hosio601000
Keijo Huusko2716842080
Antti Uimaniemi7107000
Alvin Fortes62351020
Ville Yliniemi1601000
Tapio Heinonen11110827000
Arto Hakala17361283412201
Tommy Torvikoski24499383822210
Jae Yun Lee42351100
Enyer Laguerre1150000
Verneri Salminen63651100
Ibrahim Mansaray146801020
Miikka Valtonen1210000
Eerik Alamikkotervo1300000
Niko Kreivi1380000
Juho Marttinen1520000
Nico Mäki2840000
Adriano (Afonso Thiel Munoz)000000
#Tuomo Könönen57421367180
1Lauri Rönkkö315400020
1Ville Järvinen1900000
1Tatu Kujanpää000000
1Juhani Pennanen3531540011
2Niko-Petteri Kuukasjärvi000000
2Aubrey David000000
2David Bitsindou56504746100
2Matti Palosaari21147859380
3Eduar Zea000000
3Tyler Pasher26229510860
3Kristian Heinolainen000000
3Juho Saarinen168960020
3Jere Moilanen4837471640
3Joona Veteli2490000
3Jaakko Isteri3223851561
4Sami Hyvärinen69608313172
4Filip Valencic000000
4Felix Gustavsson7660357070
4Lari Ruokamo6492000
5Olli Jalli000000
5Jean-Felix Somay000000
5Nikola Erceg2825103260
5Kosta Manev000000
5Christian Eissele7159836313120
5Sergei Kovalev129762020
5Lassi Nurmos000000
5Erkka Pätsi166803211691
6Nikita Omelyachuk1403000
6Abdulkadir Said Ahmed000000
6Marvin Torvic2623210181
6Kyle Knotek72370010
6Ozeias Fernando Graciano70604382140
6Aliyu Abubakar000000
6Saku Kvist2622791350
6Faith Friday Obilor2117520040
7Jan Berg2320700270
7Henri Louste296890221
7Joey Spivack534355714190
7Tuomas Nikupeteri10531189260
7Rundell Winchester000000
7Erik Törnros000000
7Albion Ademi000000
7Adam Vidjeskog000000
7Tuomas Tyystälä1356550121730
7Igor Volotek2002000
8Janne Hosio9548461940
8Matias Ojala000000
8Washilly Tshibasu1510994132
8Julian Guevara000000
8Luiyi Laguerre000000
8Joona Veteli000000
8Tommi Siekkinen8152802013100
9Mikko Barsk1913046110
9Rasmus Karjalainen000000
9Billy Ions857404432240
9Hakeem Araba000000
9Husein Demiri000000
10Tommi Haanpää2817075640
10Jussi Aalto000000
10Alexander Bagaev24013000
10Justus Lehto000000
10Jaakko Paavilainen5115735030
10Aliu ”Kaby” Djalo2724263981
10Sergei Mosnikov000000
11Teemu Pähtilä2113421100
11Kevin Tano000000
11Cornelius Stewart22178431640
11Ryan Jones92860001
11Esa Savolainen1781356101220
11Topias Wiena000000
12Daniel Kollar2017060010
12Jusa Impiö000000
12Oskari Forsman000000
12Juho Luukkonen3527200040
12Jusa Impiö3328790010
13Jonte Smith29259222420
13Petri Toivainen175213320
13Veli-Pekka Kaikkonen84120000
13Ugur Özder000000
13Roope Keskitalo93550000
13Janne Turpeenniemi2722590260
14Kevin Mombilo000000
14Bangaly Kouyate41500010
14Harri Kurkela209804410
14Miika Hosio7441856640
14Benjamin Thurling9650000
15Zeljko Savic000000
15Simon Thurling236420200
15Tomi Koski127840201
15Tuomo Salmela34011000
15Toni Vesala2312862110
15Denis dos Santos614470259120
15Daniel Stevens51394615580
15Taiye Ajiye000000
16Jaakko Koivisto600000
16Anssi Rimali2111050020
16Ethie Viana Melo Sousa2622544470
16Jari Moisanen374710200
16Dominik Plaza118254230
16Henri Korkeamäki000000
16Ville Moilanen236171300
17Janne Oksala4505000
17Aleksi Isomäki000000
17Aleksi Gullsten000000
17Arttu Pasanen1450000
17Teijo Kälkäjä3414050240
18Juho Mäkelä000000
18Joonas Ikäläinen1566771143150
18Momodou Ceesay000000
18Jani Kokkila177130040
18Joni Myllyneva4550000
18Joni Mäkitalo8404000
19Iiro Vanha000000
19Valtteri Vainionpää113623020
19Ville Himanka1136645000
20Maksim Lipin000000
20Juha-Pekka Juvonen151745341150
20Aleksi Räihä124702782191
21Ville Moilanen000000
21Emenike Uchenna Mbachu/”Epeleze”97825120
21Nicolae Vasile000000
21Juho-Teppo Berg185741000
21Timo Kauppi100000
21Kalle Rönkkö5311100010
22Sami Kuijala2840000
22Demir Imeri000000
22Kyle Luetkehans51610010
22Abdoulie Mansally000000
22Jimmy Vettainen102430101
22Sasa Jovovic33278223540
23Lasse Ketola300000
23Kaapo Lepojärvi000000
23Jukka Yrjänheikki5540230371
23Omar Jama000000
23Kalle Taimi3027270010
24Jon Dollery2622624840
24Tuomo Haarala1301000
24Jerome Ogbuefi42362584140
24Edwin Salazar000000
24Joonas Torvikoski124820000
26Marek Kaljumäe000000
27Jorginho000000
27Samuel Mahlamäki000000
27Aatu Asikainen1310000
29Victor Shevchenko000000
30Miguel Cid75330020
30Raphael Edereho21200000
30Mikko Vilmunen1816050010
30Tim Johansson55469819550
30Jacob Esposito000000
30Aki Karjula264771000
31Keaton Isaksson000000
32Sebastian Rusculleda000000
33Muller Pereira Roque000000
33Henrik Ölander000000
35Mikko Vilmunen000000
58Reza Heidari000000
62Juuso Laitinen000000
79Sami Mäkipörhölä20675060112
87Ryan Gilligan000000
88Matias Ahola000000
99Paavo Jokinen000000
99Joni Lehosmaa000000


Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Christian Eissele 26
Tyler Pasher 25
Felix Gustavsson 9
Billy Ions 8
Joonas Ikäläinen 6
Erkka Pätsi 6
Joey Spivack 6
Alvin Fortes 3
Jerome Ogbuefi 2
Tommy Torvikoski 2
Toni Vesala 2
Jimmy Vettainen 2
Jukka Yrjänheikki 2
Jae Yun Lee 1
Valtteri Vainionpää 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v GBK Christian Eissele
PS KEMI v VPS Teijo Kälkäjä
PS KEMI v KERHO 07 Mikko Vilmunen
PS KEMI v TP-47 Aleksi Räihä
PS KEMI v PK-37 Christian Eissele
PS KEMI v KPV Tyler Pasher
PS KEMI v TERVARIT Christian Eissele
PS KEMI v FC YPA Aleksi Räihä
PS KEMI v GBK Tyler Pasher
PS KEMI v VIFK Tyler Pasher
PS KEMI v ORPa Felix Gustavsson
PS KEMI v KPV Felix Gustavsson
PS KEMI v KERHO 07 Felix Gustavsson
PS KEMI v TP-47 Jerome Ogbuefi
PS KEMI v PK-37 Billy Ions
PS KEMI v TERVARIT Alvin Fortes
PS KEMI v HIFK Aleksi Räihä
KAUDEN KINGI 2013 Christian Eissele

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Tyler Pasher 16
Aleksi Räihä 12
Felix Gustavsson 10
Erkka Pätsi 6
Joey Spivack 6
Juho Luukkonen 5
Christian Eissele 4
Joonas Ikäläinen 4
Alvin Fortes 3
Billy Ions 3
Tommi Siekkinen 3
Martin Torvic 3
Tommy Torvikoski 3
Jerome Ogbuefi 2
Jimmy Vettainen 2
Tapio Heinonen 1
Toni Vesala 1