PS Kemi tilastot kaudella 2014

kakkonen


Kausi 2014

Edellisen syksyn karsintapettymyksen jälkeen kauteen 2014 lähdettiin jälleen korkein tavoittein: sarjavoitto ja karsintojen kautta Ykköseen. Helppo tehtävä ei valmennuskaksikko Taylor&Åhmanilla ollut suoritettavana, sillä joukkueen runko vaihtui lähes kokonaan. Jälkeen päin voidaan todeta, että uuden porukan rakennus onnistui kuitenkin lähes täydellisesti. Ylemmiltä sarjatasoilta löydettiin pari loistavaa pelimiestä(Könönen/Haanpää), Englannista monta lupaavaa nuorukaista ja kaapattiinpa jopa yksi pahimman kilpailijan avainpelaajista(Erceg). Paperilla joukkue oli liian hyvä Kakkoseen.

Jopa korvaamattomana pidetyn maalitykki Christian Eisselen tilalle löydettiin mitat täyttävä korvaaja, Bermudan pommittaja Jonte Smith. Ennen lähtöään Ruotsiin Chris ehti vielä olla mukana Suomen Cupin alkukierroksilla. Kahdessa ottelussa herra ehtikin pommittaa vaatimattomat viisi osumaa, kun PS Kemi jyräsi Rollon Poikien ja AC Kajaanin yli Cupin viidennelle kierrokselle. Uudessa Junkohallissa vastaan asettui liigajoukkue TPS. PS Kemi meni ottelussa johtoon ja ajoittain jopa dominoi peliä, mutta lopussa ylempisarjalainen otti omansa. Kemiläiset joutuivat taipumaan kaikkensa antaneina rangaistuspotkukilpailussa. Kotiyleisön mielestä Kemi olisi ansainnut ottelusta ehdottomasti enemmän ja osa ennusteli, että ensi vuonna pelattaisiin samassa sarjassa turkulaisten kanssa.

Hyvän harjoituskauden jälkeen sarja käynnistyi loistavasti. Neljä ensimmäistä peliä voitettiin suvereenisti, mutta sen jälkeen ongelmat alkoivat. Seuraavista kuudesta ottelusta hävittiin kolme ja kun sarjaa oli pelattu yli kolmannes, oli piikkipaikalla AC Kajaani. Häntäpään joukkueita vastaan hallittiin pelejä mielin määrin, mutta pahimmilta kilpailijoilta ei tilille kertynyt pistettäkään. Joukkue ei kuitenkaan tilanteesta lannistunut, vaan teki hartiavoimin töitä ja valtasi sarjan ykköspaikan. Viime kaudelta tuttu yhdentoista ottelun tappioton putki nähtiin jälleen ja toinen sarjavoitto peräjälkeen oli totta. AC Kajaani romahti kauden viimeisellä kolmanneksella eikä myöskään FC YPA pysynyt vauhdissa mukana, kun Kemin kuninkaalliset pyörittivät vastustajan toisensa jälkeen solmuun. Lopullisesti Pohjoisen lohkon mestaruus ratkesi AC Kajaania vastaan Kemissä vakuuttavan esityksen jälkeen ja kauden viimeinen ottelu Ylivieskassa oli jo merkityksetön.

Nousukarsintoihin PS Kemi lähti hyvällä asenteella ja selkeä päämäärä mielessä: tällä kerralla homma hoidetaan loppuun asti. Vastustajaksi saatiin jälleen IFK, nyt Vaasasta. Ensimmäinen osa pelattiin Kemissä, ja tällä kertaa Kemi vei ja IFK vikisi. Elokuussa joukkueeseen liittynyt ”Montenegron Zlatan” Saša Jovovic huudatti kemiläisyleisöä jo heti ensimmäisen jakson alussa pukatessaan kotijoukkueen 1-0 -johtoon. VIFK ei saanut lopulta laukaustakaan Kemin maalia kohti ja ottelupari oli ensimmäisen osan jälkeen vahvasti kemiläisten hallinnassa.

Ratkaisevaan toiseen osaan päästiin hyvistä asemista. Jos Vaasassa ei hävitä, niin nousu on varma. Eikä todellakaan hävitty. PS Kemi latoi Jovovicin johdolla taululle selvät 3-0 -lukemat ja lähes satapäinen kemiläiskatsomo pääsi juhlimaan sarjanousua Vaasan pimenevässä illassa. Uskomaton kausi oli saatu päätökseen, tavoite oli saavutettu : YKKÖSEEN! (JK)


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 4.10.2014

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 PS Kemi 27 20 2 5 63 24 62
2 FC Ypa 27 18 6 3 50 20 60
3 AC Kajaani 27 11 11 5 31 20 44
4 GBK 27 13 3 11 47 36 42
5 OPS 27 12 6 9 44 37 42
6 KPV 27 9 7 11 28 35 34
7 TP-47 27 7 10 10 35 37 31
8 JBK 27 5 9 13 27 44 24
9 PK-37 27 4 6 17 23 67 18
10 OLS 27 4 4 19 21 47 16

PS Kemi Ykkösen karsintoihin. JBK, PK-37 ja OLS putoavat kolmoseen.


Pelaajatilastot

Voit järjestellä tuloksia klikkaamalla sarakkeen otsikkoa.

#PelaajaOMinMSVU
#Steven Polack000000
Anderson Roberto das Neves alias ”Sonny”300000
Juha-Petri Mäkelä2100000
Mika Pietilä2401000
Kimmo Savolainen904000
Mika Huikari900000
Olli-Pekka Haapala2800000
Mikko Tihinen3401000
Aki Myllyneva5008000
Jari Haapaniemi7004000
Janne Maunu200000
Mika Ravander4002000
Ville Paakkari4706000
Henri Niemelä2402000
Jani Hyvärinen5901000
Adrian Vladut1904000
Aki Saarela200000
Mika Kurkela77011000
Jarkko Seppälä11104000
Mikko Uimonen74019000
Tuomas Isteri1500000
Jukka Hyvärinen9304000
Juha Eteläaho18013000
Tuomas Pehkonen300000
Dmitry Gusak900000
Juha Kuukasjärvi2900000
Edu/Edward Anyamkyegh91570000
Jukka Kuusisto471210000
Juuso Pennanen4830000
Teemu Kemppe3970010
Mikko Tuomainen3002000
Tomi Ekorre1400000
Aleksi Uimaniemi2440000
Jaakko Nyberg100000
#Sonja Haapaniemi000000
#Jordan Tait000000
#David Hannah000000
#Pasi Rauta000000
#Ilkka Nisula000000
#Markku Lappalainen000000
#Esa Savolainen000000
#Janne Olsen000000
#Teemu Vilmi000000
#Juho Luukkonen000000
#Jari Pyykölä000000
#Jari Åhman000000
Mika Timonen100000
Matti Hosio100000
Mikko Hemmilä800000
Tero Tainio300000
Jukka-Pekka Puotiniemi401000
Tuomas Alatalo600000
Pasi Valikainen700000
Mika Kumpumäki900000
Ville Halonen1100000
Pasi Lammassaari2201000
Ville Tuokila2601000
Juha Räisänen100000
Mika Marjeta100000
Jukka-Pekka Suopajärvi300000
Mika Hemmilä1301000
Jari Räisänen1500000
Seppo Hosio601000
Keijo Huusko2716842080
Antti Uimaniemi7107000
Alvin Fortes62351020
Ville Yliniemi1601000
Tapio Heinonen11110827000
Arto Hakala17361283412201
Tommy Torvikoski24499383822210
Jae Yun Lee42351100
Enyer Laguerre1150000
Verneri Salminen63651100
Ibrahim Mansaray146801020
Miikka Valtonen1210000
Eerik Alamikkotervo1300000
Niko Kreivi1380000
Juho Marttinen1520000
Nico Mäki2840000
Adriano (Afonso Thiel Munoz)000000
#Tuomo Könönen57421367180
1Lauri Rönkkö315400020
1Ville Järvinen1900000
1Tatu Kujanpää000000
1Juhani Pennanen3531540011
2Niko-Petteri Kuukasjärvi000000
2Aubrey David000000
2David Bitsindou56504746100
2Matti Palosaari21147859380
3Eduar Zea000000
3Tyler Pasher26229510860
3Kristian Heinolainen000000
3Juho Saarinen168960020
3Jere Moilanen4837471640
3Joona Veteli2490000
3Jaakko Isteri3223851561
4Sami Hyvärinen69608313172
4Filip Valencic000000
4Felix Gustavsson7660357070
4Lari Ruokamo6492000
5Olli Jalli000000
5Jean-Felix Somay000000
5Nikola Erceg2825103260
5Kosta Manev000000
5Christian Eissele7159836313120
5Sergei Kovalev129762020
5Lassi Nurmos000000
5Erkka Pätsi166803211691
6Nikita Omelyachuk1403000
6Abdulkadir Said Ahmed000000
6Marvin Torvic2623210181
6Kyle Knotek72370010
6Ozeias Fernando Graciano70604382140
6Aliyu Abubakar000000
6Saku Kvist2622791350
6Faith Friday Obilor2117520040
7Jan Berg2320700270
7Henri Louste296890221
7Joey Spivack534355714190
7Tuomas Nikupeteri10531189260
7Rundell Winchester000000
7Erik Törnros000000
7Albion Ademi000000
7Adam Vidjeskog000000
7Tuomas Tyystälä1356550121730
7Igor Volotek2002000
8Janne Hosio9548461940
8Matias Ojala000000
8Washilly Tshibasu1510994132
8Julian Guevara000000
8Luiyi Laguerre000000
8Joona Veteli000000
8Tommi Siekkinen8152802013100
9Mikko Barsk1913046110
9Rasmus Karjalainen000000
9Billy Ions857404432240
9Hakeem Araba000000
9Husein Demiri000000
10Tommi Haanpää2817075640
10Jussi Aalto000000
10Alexander Bagaev24013000
10Justus Lehto000000
10Jaakko Paavilainen5115735030
10Aliu ”Kaby” Djalo2724263981
10Sergei Mosnikov000000
11Teemu Pähtilä2113421100
11Kevin Tano000000
11Cornelius Stewart22178431640
11Ryan Jones92860001
11Esa Savolainen1781356101220
11Topias Wiena000000
12Daniel Kollar2017060010
12Jusa Impiö000000
12Oskari Forsman000000
12Juho Luukkonen3527200040
12Jusa Impiö3328790010
13Jonte Smith29259222420
13Petri Toivainen175213320
13Veli-Pekka Kaikkonen84120000
13Ugur Özder000000
13Roope Keskitalo93550000
13Janne Turpeenniemi2722590260
14Kevin Mombilo000000
14Bangaly Kouyate41500010
14Harri Kurkela209804410
14Miika Hosio7441856640
14Benjamin Thurling9650000
15Zeljko Savic000000
15Simon Thurling236420200
15Tomi Koski127840201
15Tuomo Salmela34011000
15Toni Vesala2312862110
15Denis dos Santos614470259120
15Daniel Stevens51394615580
15Taiye Ajiye000000
16Jaakko Koivisto600000
16Anssi Rimali2111050020
16Ethie Viana Melo Sousa2622544470
16Jari Moisanen374710200
16Dominik Plaza118254230
16Henri Korkeamäki000000
16Ville Moilanen236171300
17Janne Oksala4505000
17Aleksi Isomäki000000
17Aleksi Gullsten000000
17Arttu Pasanen1450000
17Teijo Kälkäjä3414050240
18Juho Mäkelä000000
18Joonas Ikäläinen1566771143150
18Momodou Ceesay000000
18Jani Kokkila177130040
18Joni Myllyneva4550000
18Joni Mäkitalo8404000
19Iiro Vanha000000
19Valtteri Vainionpää113623020
19Ville Himanka1136645000
20Maksim Lipin000000
20Juha-Pekka Juvonen151745341150
20Aleksi Räihä124702782191
21Ville Moilanen000000
21Emenike Uchenna Mbachu/”Epeleze”97825120
21Nicolae Vasile000000
21Juho-Teppo Berg185741000
21Timo Kauppi100000
21Kalle Rönkkö5311100010
22Sami Kuijala2840000
22Demir Imeri000000
22Kyle Luetkehans51610010
22Abdoulie Mansally000000
22Jimmy Vettainen102430101
22Sasa Jovovic33278223540
23Lasse Ketola300000
23Kaapo Lepojärvi000000
23Jukka Yrjänheikki5540230371
23Omar Jama000000
23Kalle Taimi3027270010
24Jon Dollery2622624840
24Tuomo Haarala1301000
24Jerome Ogbuefi42362584140
24Edwin Salazar000000
24Joonas Torvikoski124820000
26Marek Kaljumäe000000
27Jorginho000000
27Samuel Mahlamäki000000
27Aatu Asikainen1310000
29Victor Shevchenko000000
30Miguel Cid75330020
30Raphael Edereho21200000
30Mikko Vilmunen1816050010
30Tim Johansson55469819550
30Jacob Esposito000000
30Aki Karjula264771000
31Keaton Isaksson000000
32Sebastian Rusculleda000000
33Muller Pereira Roque000000
33Henrik Ölander000000
35Mikko Vilmunen000000
58Reza Heidari000000
62Juuso Laitinen000000
79Sami Mäkipörhölä20675060112
87Ryan Gilligan000000
88Matias Ahola000000
99Paavo Jokinen000000
99Joni Lehosmaa000000

Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Billy Ions 24
Nikola Erceg 19
Jonte Smith 18
Sasa Jovovic 13
David Bitsindou 8
Jon Dollery 7
Tuomas Tyystälä 6
Tuomo Könönen 4
Joonas Ikäläinen 3
Jere Moilanen 3
Tommi Haanpää 2
Felix Gustavsson 1
Ibrahim Mansaray 1
Aleksi Räihä 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v AC KAJAANI Christian Eissele
PS KEMI v TPS Billy Ions
PS KEMI v PK-37 Billy Ions
PS KEMI v GBK Jonte Smith
PS KEMI v JBK Jonte Smith
PS KEMI v KPV Tuomas Tyystälä
PS KEMI v AC KAJAANI Billy Ions
PS KEMI v OLS Nikola Erceg
PS KEMI v TP-47 Billy Ions
PS KEMI v KPV Tommi Haanpää
PS KEMI v FC YPA Nikola Erceg
PS KEMI v PK-37 Nikola Erceg
PS KEMI v GBK Sasa Jovovic
PS KEMI v JBK Tommi Haanpää
PS KEMI v OPS Billy Ions
PS KEMI v AC KAJAANI Billy Ions
PS KEMI v VIFK Nikola Erceg

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Nikola Erceg 16
Billy Ions 16
Jonte Smith 8
Aleksi Räihä 7
David Bitsindou 6
Jere Moilanen 6
Tuomo Könönen 5
Felix Gustavsson 4
Tuomas Tyystälä 4
Jon Dollery 3
Tommi Haanpää 3
Joonas Ikäläinen 3
Sasa Jovovic 2
Ibrahim Mansaray 1