PS Kemi tilastot kaudella 2014

kakkonen


Kausi 2014

Edellisen syksyn karsintapettymyksen jälkeen kauteen 2014 lähdettiin jälleen korkein tavoittein: sarjavoitto ja karsintojen kautta Ykköseen. Helppo tehtävä ei valmennuskaksikko Taylor&Åhmanilla ollut suoritettavana, sillä joukkueen runko vaihtui lähes kokonaan. Jälkeen päin voidaan todeta, että uuden porukan rakennus onnistui kuitenkin lähes täydellisesti. Ylemmiltä sarjatasoilta löydettiin pari loistavaa pelimiestä(Könönen/Haanpää), Englannista monta lupaavaa nuorukaista ja kaapattiinpa jopa yksi pahimman kilpailijan avainpelaajista(Erceg). Paperilla joukkue oli liian hyvä Kakkoseen.

Jopa korvaamattomana pidetyn maalitykki Christian Eisselen tilalle löydettiin mitat täyttävä korvaaja, Bermudan pommittaja Jonte Smith. Ennen lähtöään Ruotsiin Chris ehti vielä olla mukana Suomen Cupin alkukierroksilla. Kahdessa ottelussa herra ehtikin pommittaa vaatimattomat viisi osumaa, kun PS Kemi jyräsi Rollon Poikien ja AC Kajaanin yli Cupin viidennelle kierrokselle. Uudessa Junkohallissa vastaan asettui liigajoukkue TPS. PS Kemi meni ottelussa johtoon ja ajoittain jopa dominoi peliä, mutta lopussa ylempisarjalainen otti omansa. Kemiläiset joutuivat taipumaan kaikkensa antaneina rangaistuspotkukilpailussa. Kotiyleisön mielestä Kemi olisi ansainnut ottelusta ehdottomasti enemmän ja osa ennusteli, että ensi vuonna pelattaisiin samassa sarjassa turkulaisten kanssa.

Hyvän harjoituskauden jälkeen sarja käynnistyi loistavasti. Neljä ensimmäistä peliä voitettiin suvereenisti, mutta sen jälkeen ongelmat alkoivat. Seuraavista kuudesta ottelusta hävittiin kolme ja kun sarjaa oli pelattu yli kolmannes, oli piikkipaikalla AC Kajaani. Häntäpään joukkueita vastaan hallittiin pelejä mielin määrin, mutta pahimmilta kilpailijoilta ei tilille kertynyt pistettäkään. Joukkue ei kuitenkaan tilanteesta lannistunut, vaan teki hartiavoimin töitä ja valtasi sarjan ykköspaikan. Viime kaudelta tuttu yhdentoista ottelun tappioton putki nähtiin jälleen ja toinen sarjavoitto peräjälkeen oli totta. AC Kajaani romahti kauden viimeisellä kolmanneksella eikä myöskään FC YPA pysynyt vauhdissa mukana, kun Kemin kuninkaalliset pyörittivät vastustajan toisensa jälkeen solmuun. Lopullisesti Pohjoisen lohkon mestaruus ratkesi AC Kajaania vastaan Kemissä vakuuttavan esityksen jälkeen ja kauden viimeinen ottelu Ylivieskassa oli jo merkityksetön.

Nousukarsintoihin PS Kemi lähti hyvällä asenteella ja selkeä päämäärä mielessä: tällä kerralla homma hoidetaan loppuun asti. Vastustajaksi saatiin jälleen IFK, nyt Vaasasta. Ensimmäinen osa pelattiin Kemissä, ja tällä kertaa Kemi vei ja IFK vikisi. Elokuussa joukkueeseen liittynyt ”Montenegron Zlatan” Saša Jovovic huudatti kemiläisyleisöä jo heti ensimmäisen jakson alussa pukatessaan kotijoukkueen 1-0 -johtoon. VIFK ei saanut lopulta laukaustakaan Kemin maalia kohti ja ottelupari oli ensimmäisen osan jälkeen vahvasti kemiläisten hallinnassa.

Ratkaisevaan toiseen osaan päästiin hyvistä asemista. Jos Vaasassa ei hävitä, niin nousu on varma. Eikä todellakaan hävitty. PS Kemi latoi Jovovicin johdolla taululle selvät 3-0 -lukemat ja lähes satapäinen kemiläiskatsomo pääsi juhlimaan sarjanousua Vaasan pimenevässä illassa. Uskomaton kausi oli saatu päätökseen, tavoite oli saavutettu : YKKÖSEEN! (JK)


Sarjataulukko

Lopullinen sarjataulukko 4.10.2014

# Joukkue PO V T T TM PM P
1 PS Kemi 27 20 2 5 63 24 62
2 FC Ypa 27 18 6 3 50 20 60
3 AC Kajaani 27 11 11 5 31 20 44
4 GBK 27 13 3 11 47 36 42
5 OPS 27 12 6 9 44 37 42
6 KPV 27 9 7 11 28 35 34
7 TP-47 27 7 10 10 35 37 31
8 JBK 27 5 9 13 27 44 24
9 PK-37 27 4 6 17 23 67 18
10 OLS 27 4 4 19 21 47 16

PS Kemi Ykkösen karsintoihin. JBK, PK-37 ja OLS putoavat kolmoseen.


Pelaajatilastot

Voit järjestellä tuloksia klikkaamalla sarakkeen otsikkoa.

#PelaajaOMinMSVU
Eerik Alamikkotervo1300000
Nico Mäki2840000
Niko Kreivi1380000
Juho Marttinen1520000
Ville Yliniemi1601000
Ibrahim Mansaray146801020
Miikka Valtonen1210000
Verneri Salminen32400000
1Juhani Pennanen2220400000
2David Bitsindou3027303330
3Jere Moilanen1910771420
4Felix Gustavsson2722402010
5Nikola Erceg2825103260
5Christian Eissele21955010
6Kyle Knotek72370010
7Tuomas Tyystälä2619774900
9Billy Ions302715131220
10Tommi Haanpää2817075640
11Ryan Jones92860001
12Jusa Impiö109000000
13Jonte Smith29259222420
14Bangaly Kouyate31440010
15Tomi Koski127840201
16Ville Moilanen144821000
17Arttu Pasanen000000
17Teijo Kälkäjä83360030
18Joonas Ikäläinen53300000
19Valtteri Vainionpää72420020
20Aleksi Räihä2523101150
22Sasa Jovovic1189810310
22Jimmy Vettainen3590000
23Jukka Yrjänheikki11200000
24Jon Dollery2622624840
88Tuomo Könönen2212971570

Pistemiehet Veikkauksen 1X2-kisassa
Billy Ions 24
Nikola Erceg 19
Jonte Smith 18
Sasa Jovovic 13
David Bitsindou 8
Jon Dollery 7
Tuomas Tyystälä 6
Tuomo Könönen 4
Joonas Ikäläinen 3
Jere Moilanen 3
Tommi Haanpää 2
Felix Gustavsson 1
Ibrahim Mansaray 1
Aleksi Räihä 1

Kotiotteluiden jälkeen yleisöäänestyksellä valittu ”Man of the Match – Ottelun kingi”
PS KEMI v AC KAJAANI Christian Eissele
PS KEMI v TPS Billy Ions
PS KEMI v PK-37 Billy Ions
PS KEMI v GBK Jonte Smith
PS KEMI v JBK Jonte Smith
PS KEMI v KPV Tuomas Tyystälä
PS KEMI v AC KAJAANI Billy Ions
PS KEMI v OLS Nikola Erceg
PS KEMI v TP-47 Billy Ions
PS KEMI v KPV Tommi Haanpää
PS KEMI v FC YPA Nikola Erceg
PS KEMI v PK-37 Nikola Erceg
PS KEMI v GBK Sasa Jovovic
PS KEMI v JBK Tommi Haanpää
PS KEMI v OPS Billy Ions
PS KEMI v AC KAJAANI Billy Ions
PS KEMI v VIFK Nikola Erceg

Veljekset Rönkä Oy:n kotiotteluissa valitsemat voimapelaajat
Nikola Erceg 16
Billy Ions 16
Jonte Smith 8
Aleksi Räihä 7
David Bitsindou 6
Jere Moilanen 6
Tuomo Könönen 5
Felix Gustavsson 4
Tuomas Tyystälä 4
Jon Dollery 3
Tommi Haanpää 3
Joonas Ikäläinen 3
Sasa Jovovic 2
Ibrahim Mansaray 1